Nowy dashboard qcadoo i szybka konfiguracja

Kolejne pół roku pracy za nami. Nasz nowy dashboard, to coś z czego jesteśmy najbardziej dumni. Nowy i pełen życia. Pomagający i przyspieszający pracę. Zrobiliśmy też wielki ukłon w stronę osób, które chciałby móc korzystać w pełni z systemu już po kilku minutach od pierwszego zalogowania – stworzyliśmy kilkukrokowy konfigurator. Do tego ciągle rozwijamy moduł analiz – można korzystać już z analizy OEE i rozliczenia czasu pracy pracownika. Obraz dopełniają liczne małe funkcjonalności, jak identyfikatory dla pracowników, czy informowanie o nadchodzącym terminie ważności posiadanych na magazynie zasobów. Zapraszam do lektury.

Dashboard

Dashboard jest to strona, którą widzisz po zalogowaniu się i zawsze wtedy, gdy klikniesz w przycisk 'qcadoo’. Taka strona domowa naszego systemu. Podzieliliśmy go na 3 części:

  1. przyciski szybkiego wybierania,
  2. wykres dziennej produkcji,
  3. obszar zleceń (czy zadań – ustawiasz w parametrach co Cię interesuje) do wykonania dziś.

Przyciski wybierania pomogą Ci szybciej dotrzeć do Twoich ulubionych funkcjonalności. Wykres dziennej produkcji pokaże jaką część zaplanowanej na dziś produkcji masz już wykonaną, jaka jest w trakcie realizacji, a jaka czeka w kolejce – patrząc na wykres szybko ustalisz na jakim etapie są prace, nie musisz przeprowadzać analizy z poziomu listy zleceń produkcyjnych. Obszar zleceń z kolei pomoże zapanować nad zaplanowaną na dziś produkcją. Pozwala na szybką zmianę statusów zleceń poprzez przeciąganie kafelków między obszarami. Pozwala też na przejście do szczegółów zlecenia – poprzez kliknięcie w jego numer. Ale co najważniejsze – pozwala na szybkie zaraportowanie produkcji poprzez kliknięcie przycisku Pokaż terminal. 

Obszary dashboardu qcadoo

Szybkie dodawanie zleceń z dashboardu

Dashboard daje jeszcze jedną możliwość, która zadowoli szczególnie użytkowników z małych firm, albo z nieskomplikowaną produkcją, albo tych, którzy dopiero rozpoznają teren i sprawdzają możliwości qcadoo. Ta funkcja to szybkie dodawanie zleceń produkcyjnych (lub zadań operacyjnych). Myślisz sobie – przecież zlecenia w qcadoo dodaje się szybko i na wiele sposobów. Co nowego może dać ta możliwość? Dodawania zleceń z tego poziomu nie wymaga wcześniejszego istnienia technologii, ani nawet produktów – wszystkie dane niezbędne do produkcji podasz w kilku, kolejno pojawiających się krokach i nie zajmie Ci to dłużej jak kilka minut. Co więcej – raz dodane zlecenie na dany wyrób utworzy technologie i dodawanie kolejnego zlecenia będzie jeszcze łatwiejsze, bo większość danych się podpowie.

Szybkie dodawanie zlecenia z poziomu dashboardu

Utworzone z tego poziomu zlecenie od razu będzie widoczne na dashboardzie w pierwszym obszarze. Wystarczy, że przeciągniesz je do drugiego obszaru, zarejestrujesz produkcję przechodząc do terminala, przesuniesz zlecenie do trzeciego obszaru. I gotowe. Cały proces produkcyjny przeprowadzony.

Więcej poczytasz w tej dokumentacji.

Konfigurator

Dashboard przyspiesza wejście do qcadoo. Ale my poszliśmy krok dalej. Zaczynasz przygodę z qcadoo, ale nie chcesz tracić czasu na wprowadzanie danych podstawowych, jak magazyny, zakłady, działy itp.? Nie chcesz przeglądać wszystkich parametrów i ustawiać ich? Nie masz zbyt dużo czasu na rozeznania, bo szybko musisz podjąć decyzję? Zaloguj się do qcadoo i uruchom konfigurator:

Konfigurator qcadoo

W kilku krokach (precyzyjniej: 3 lub 5) określ jak chcesz w qcadoo pracować. Dane podstawowe zostaną uzupełnione, parametry ustawione. Możesz wprowadzić pierwsze zlecenie i zacząć zarządzać swoją produkcją. Po szczegóły odsyłam do dokumentacji: Konfigurator qcadoo.

OEE

Jeśli zarządzasz produkcją w qcadoo już jakiś czas, zapewne interesują Cię dostępne w qcadoo analizy. Masz już na pewno wystarczająco dużo danych wprowadzonych do systemu – czas na wyciąganie wniosków, ustalanie problematycznych obszarów, aktualizację przyjętych norm. Lista dostępnych analiz stale rośnie. Pojawiła się analiza OEE oraz rozliczenie czasu pracy pracownika (o czym poniżej). Analiza OEE pozwoli na wyznaczenie jak efektywnie wykorzystujesz linie produkcyjne czy stacje robocze. Wskaźnik wyznaczysz za dowolny okres. Będziesz mógł ponadto sprawdzić jakie rekordy rejestracji produkcji posłużyły do jego wyliczenia (a z rekordów rejestracji wyczytasz bardzo dużo – co było produkowane, jakie konkretnie partie wyrobu wytworzono, jakie materiały zużyto i w jakich ilościach, kto zajmował się tematem, jak długo trwały prace, czy były przestoje i o jakich przyczynach, czy wyprodukowano braki, jak wyglądała kontrola jakości itd.).

Analiza OEE

Więcej w tym temacie przeczytasz w tej dokumentacji: OEE.

Rozliczenie czasu pracy pracownika

Kolejną nową analizą wartą opisania jest rozliczenie czasu pracy pracowników. Niby wiesz, że pracownik pracował przez całą zmianę. Ale żeby dowiedzieć się, czym się zajmował i jak długo, musiałeś do tej pory albo przepytywać brygadzistę, albo przeszukiwać rekordy rejestracji. Teraz takie informacje masz pod ręką. Podajesz zakres czasowy dla jakiego chcesz wykonać analizę i masz pełny przegląd kto pracował, nad czym, gdzie i w jakim czasie. Oczywiście dane pojawią się tylko wówczas, gdy czas pracy będzie uzupełniony podczas raportowania produkcji – ale jeśli korzystacie z terminala rejestracji w trybie START – STOP, to dane masz zapewnione.

Rozliczenie czasu pracy pracownika

Ze szczegółami zapoznasz się z dokumentacji: Rozliczenie czasu pracy pracownika.

Nie tylko dashboard

Oprócz wielkich tematów, opisanych powyżej, zrealizowaliśmy długą listę mniejszych. Małe nie znaczy gorsze. Dlatego warto kilka słów o nich napisać. 

Przyczyny braków

W terminalu rejestracji produkcji mogłeś zapisać jaką ilość braków wytworzono. Braków, czyli produktów nie spełniających norm jakościowych. Teraz możesz też zapisać jaka była przyczyna braku – dzięki temu qcadoo pomoże Ci w ograniczeniu lub eliminacji takich sytuacji.

Przyczyny braków w analizie wykonanej produkcji

Tu więcej szczegółów: Przyczyny braków.

Informowanie o zbliżającym się terminie ważności zasobów

Jeśli używasz produktów o określonej dacie przydatności do spożycia pewnie zainteresuje Cię możliwość informowania o zbliżającym się terminie ważności. W liście zasobów, te, które są przeterminowane będą oznaczone kolorem czerwonym, a te, dla których data ważności się zbliża – kolorem pomarańczowym.

Informowanie do nadchodzącym terminie ważności

Możemy tez ograniczyć listę do tych zasobów, które są po terminie ważności oraz do tych, o krótkim terminie ważności. Z całą pewnością dzięki temu łatwiej zapanujesz nad kolejnością zużywania zasobów. Więcej informacji w tej dokumentacji: Zasoby.

Podpowiadanie daty rozpoczęcia zlecenia

Kolejna funkcjonalność przyspieszy pracę planistów. Podczas tworzenia zlecenia produkcyjnego (również z dashboard) podpowie się data rozpoczęcia. Sam zdecyduj, która będzie dla Ciebie najwłaściwsza – data aktualna, data zakończenia ostatniego zlecenia na danej linii, a może data rozpoczęcia kolejnej zmiany? Jeśli mamy datę rozpoczęcia możemy wyliczyć czas trwania zlecenia (czy to na podstawie norm czasowych operacji czy normy wydajnościowej technologii) i wyznaczyć jego datę zakończenia. Funkcjonalność opisana została szerzej tutaj: Ustalanie dat realizacji zlecenia

Identyfikatory dla pracowników

Pojawiła się też możliwość wydrukowania identyfikatorów dla pracowników, z kodem kreskowym. Na pewno ułatwi to logowanie do terminala rejestracji produkcji.

Identyfikatory dla pracowników

Identyfikatory zostały tak przygotowane, by mieściły się w standardowych uchwytach dostępnych na rynku. O tym w jaki sposób wykonać raport przeczytasz tutaj: Etykiety pracowników.

Import kodów EAN

Na koniec kilka słów o możliwości zaimportowania kodów EAN. Do tej pory kody EAN mogły być uzupełnione w produktach standardowym importem produktów z Excela. Wydaje się, że mogło to jednak sprawiać pewne problemy – trzeba było zadbać, aby wszystkie dane w pliku były uzupełnione. Teraz jest szybciej. Plik do importu zawiera tylko informacje o numerze produktu (który musi być zdefiniowany w qcadoo) i kodzie EAN. I tyle. Import działa dokładnie tak, jak pozostałe znane Ci importy w systemie. W razie wątpliwości zerknij tutaj: Import kodów EAN.

Na nowy wpis nie trzeba będzie aż tak długo czekać – pracujemy nad wieloma nowymi funkcjonalnościami, którymi niebawem się pochwalimy. Już teraz możemy uchylić rąbka tajemnicy. Już niebawem qcadoo będzie wspierać produkcję rozmiarową, pozwoli rozpocząć proces produkcyjny od planów sprzedaży i umożliwi podział operacji na szczegółowe procesy technologiczne i raportowanie ich wykonania w osobnym terminalu. Sami nie możemy doczekać się efektów tych prac.