Kontrola jakości w qcadoo i inne nowości

Kolejne trzy miesiące pracy nad qcadoo za nami. I sporo bardzo interesujących funkcjonalności do zaprezentowania. Zupełna nowość to kontrola jakości. Sprawdzasz czy wytworzono wyroby najwyższej jakości? Kontrolujesz jakie surowce zostały Ci dostarczone? Pewnie tak – teraz możesz zarządzać tym obszarem produkcji z poziomu qcadoo i zapisywać w systemie wyniki kontroli. To nie wszystko! Daliśmy nowe (lepsze!) życie istniejącym funkcjonalnościom – przestoje w produkcji i śledzenie partii. Zrobiliśmy ukłon osobom rozpoczynającym pracę w qcadoo – szybciej wprowadzicie dane dzięki możliwości importu ich z Excela. O tym i kilku innych funkcjonalnościach przeczytasz poniżej.

Kontrola jakości

Chcąc mieć pewność, że sprzedajesz swoim klientom wyroby najwyższej jakości, musisz przeprowadzać kontrolę jakości. Czasami musisz sprawdzić poprawność wykonania po każdym etapie produkcyjnym – bo albo nie da się później zweryfikować, bo dany element może być np. niewidoczny, albo naprawa całości może być zbyt kosztowna. Niekiedy wystarczy, że zbadasz jakość gotowej partii wyrobów. Czasami natomiast ocena rozpoczyna się już na etapie przyjmowania materiałów od dostawcy.

W każdym z tych aspektów pomoże Ci qcadoo. Co więcej – możesz mieć pewność, że pracownicy skontrolują dokładnie to, co chcesz i dokładnie na takim etapie produkcji jak chcesz. Skąd to przekonanie? Znasz już zapewne atrybuty dostępne w qcadoo (może wykorzystujesz je do zachowywania specyficznych dla Twojej firmy cech produktu). Kontrola jakości oparta jest właśnie o atrybuty. Dzięki temu to Ty decydujesz niemal o każdym elemencie.

Jak to wygląda? Zdefiniuj atrybuty, z nich stwórz kartę jakości (opisującą elementy do sprawdzenia dla danego produktu, czy grupy produktów) i kontroluj. Jeśli chcesz, by kontrola była wpleciona w proces produkcyjny (czyli chcesz przeprowadzać kontrolę bieżącą) wskaż kartę jakości w technologii i przypisz jej atrybuty do operacji. Aby kontrolować gotowe zasoby – stwórz kontrolę końcową i wskaż jaką partię (i jakie konkretne zasoby) chcesz sprawdzić. Natomiast w celu zweryfikowania jakość zakupionych surowców (czyli interesuje Cię kontrola wstępna) – wskaż kartę jakości w dostawie i podczas odbioru skorzystaj z funkcji Odbierz i skontroluj.

Przy każdym z typów kontroli jakości pomoże Ci dokumentacja użytkownika.

Kontrola jakości w qcadoo MES
Przeprowadzenie kontroli jakości w qcadoo

Wiemy jak ważna jest łatwość analizy wprowadzonych danych. Dlatego w qcadoo możesz efekty kontroli sprawdzać w kilku miejscach – wchodząc w każdą kontrolę z osobna, sprawdzając podaną ocenę jakości bezpośrednio w zasobie na magazynie i (co najważniejsze!) z listy wyników kontroli jakości, gdzie w jednej tabeli zobaczysz wprowadzone wartości dla wszystkich atrybutów jakości, wszystkich przeprowadzonych kontroli w danym okresie.

Analiza wyników kontroli jakości

Śledzenie partii

Kontrola jakości przeprowadzana jest do wytworzonej partii wyrobu. Zazwyczaj kontrolując próbę z danej partii masz pewność, że pozostałe produkty też spełniają normy jakościowe. Ewidencja partii niesie za sobą również inne korzyści. Podczas procedury wycofania z rynku produktów, łatwiej ustalić, które jednostki są do namierzenia, gdy będą miały swój numer partii. Warto ewidencjonować partie wytwarzanych wyrobów, jak i surowców zużywanych w procesie produkcyjnym. Zauważasz, że część Twoich wyrobów szybko traci na jakości, choć wcześniej takie sytuacje nie miały miejsca? Analizując dane może się okazać, że przyczyną jest konkretna partia surowca, wykorzystana do produkcji wszystkich felernych wyrobów. Dzięki temu, że dane o partiach będą w qcadoo, dotrzesz do tych informacji zdecydowanie szybciej, co zmniejszy problemy i ograniczy koszty.

Śledzenie partii w qcadoo istniało już od bardzo dawna. Ale teraz dostało nowe życie. Możesz wskazać, dla których produktów ewidencja partii jest niezbędna – dzięki temu żaden ruch magazynowy bez podania numeru nie będzie możliwy. Zautomatyzowaliśmy nadawanie numeru partii wytwarzanych wyrobów (możesz skorzystać z wzorców numerów, o których przeczytasz więcej tutaj). I co najważniejsze – ewidencja zużytych i wytwarzanych partii możliwa jest już w terminalu. A zaraportowane informacje z automatu zapisywane są w śledzeniu partii dla zlecenia.

Śledzenie partii w ramach zlecenia produkcyjnego

Podobnie jak w kontroli jakości, tu też postawiliśmy na możliwość przeglądu wprowadzonych danych. O tym jakie partie były zużyte na rzecz jakiej partii wyrobu, kiedy trwała produkcja, kto ją realizował, na jakim dziale, linii czy stacji roboczej, dowiesz się z nowej analizy genealogii produkcji. Zastanawiasz się co wyprodukowaliście z danej partii profili stalowych? Wpisz numer w kryteria filtrowania i wczytaj dane. I tyle. Szybko, prawda? Więcej dowiesz się z lektury rozdziału dokumentacji: Analiza genealogii produkcji.

Przestoje

Kolejną funkcjonalnością, która w końcu oddycha pełną piersią w qcadoo, są przestoje. Od dawna możesz do zlecenia raportować przerwy w produkcji. Teraz możesz zaewidencjonować przestoje z poziomu terminala. Popsuła się maszyna? Zaloguj się do terminala i kliknij przycisk Rozpocznij przestój i podaj przyczynę. W momencie naprawienia problemu i powrotu do produkcji ponownie zaloguj się do terminala i kliknij Zakończ przestój. I w zasadzie to tyle. Wierzymy, że dzięki temu pracownicy będą meldować chętniej o pauzach. Dzięki temu będziesz miał pełniejszy obraz działalności. Może to zwiększona ilość przestojów sprawia, że produkujecie wolniej niż zwykle? Może wiele z nich uda się wyeliminować bądź skrócić ich czas? A może przestoje ściśle wiążą się z konkretną maszyną i to czas na naprawę lub wymianę? A może przerwy w produkcji zdarzają się głównie jednemu pracownikowi i to czas na poważną rozmowę? Dane prześledzisz zarówno w liście przestojów jak i w rozliczeniu produkcji.

Przestoje w procesie produkcyjnym wprowadzisz również z poziomu terminala rejestracji produkcji. Pojawił się problem z maszyną? Kliknij ROZPOCZNIJ przestój, a zaczniemy liczyć czas jego trwania.
Zarejestrowane przestoje

Jeśli jesteś zainteresowanym tematem zerknij do tego rozdziału dokumentacji: Przestoje

Wyliczanie daty ważności produktu

Kontrola jakości, partie i przestoje pojawiły się w terminalu rejestracji produkcji. Oprócz tego umożliwiamy zapisanie daty ważności wytwarzanej partii wyrobu. Co więcej – podpowiemy Ci tą datę, jeśli w produkcie określisz jego ważność w miesiącach.

W terminalu rejestracji produkcji wyliczy się data ważności produktu. Z tego poziomu możesz też zapisać efekty przeprowadzonej kontroli jakości.

Importy danych z pliku Excel

Kolejna funkcjonalność warta omówienia, to możliwość importu danych z pliku Excel. Znasz już taką opcję z qcadoo – do tej pory pozwalaliśmy na zaciągnięcie listy produktów, czy pozycji dokumentu magazynowego. Wiemy jak przyspiesza wprowadzanie danych na etapie wdrożenia. Możesz zatem wykorzystać dane gromadzone w Excelu i szybko wprowadzić pracowników, operacje do wykonania, stacje robocze, a nawet zlecenia produkcyjne. Potrzebujesz zaktualizować listę? Nic prostszego! Nanieś zmiany w arkuszu i zaciągnij ponownie do qcadoo zaznaczając parametr Czy zaktualizować istniejące dane?.

Import pracowników z pliku .xlsx

Instrukcja do importu danych z Excel znajduje się tutaj.

Aktualizacja norm czasowych w technologiach

Być może wykorzystasz import operacji wraz z normami czasowymi na etapie wdrożenia. Wykorzystaj go też do tego, by zaktualizować normy już po pewnym czasie pracy w qcadoo i zbieraniu danych z produkcji. Po co? Dane zawarte w operacji są podstawą do kalkulowania czasu trwania zlecenia. Jeśli w rzeczywistości realizujesz operacje dłużej – plany nie będą wiarygodne. Wyciągnij z rozliczenia produkcji dane o raportowanym czasie, stwórz nowe normy, uzupełnij je w pliku .xlsx z operacjami i zaciągnij do qcadoo. I teraz najważniejsze – stwórz nowe wersje technologii z nowymi normami, korzystając z funkcji Aktualizuj normy czasowe operacji w Zmianie parametrów technologii. Jedna szybka funkcja – a korzyści nieocenione.

Nowością w qcadoo, oprócz kontroli jakości, jest możliwość szybkiego zaktualizowania norm czasowych w wykorzystywanych technologiach.
Zaktualizowanie norm czasowych w technologiach

Zaciekawiony? Zajrzyj po więcej informacji do dokumentacji: Zbiorcza zmiana parametrów technologii

Przypisanie domyślnego pracownika w planie na stację

Na koniec mały smaczek dla użytkowników wykorzystujących plan na stację roboczą i pracownika. Do tej pory plan zakładał przypisanie pracownika na podstawie posiadanych umiejętności. Dodatkowo – pracownik mógł na raz wykonywać jedno zadanie. Teraz możliwości jest więcej. Przypuśćmy, że pracownik na stałe przypisany jest do danej maszyny czy wielu maszyn i zawsze wykonuje wszystkie czynności dla nich zaplanowane. Czasami nawet jednocześnie. Albo – za rozdział zadań na danej maszynie odpowiada brygadzista – w planie zawsze widnieje jego nazwisko, a on w dzień produkcji wybiera osobę, która zadanie wykona. Przypisz zatem do stacji roboczej domyślnego pracownika i podczas generowania planu wskaż jako kryterium oceny doboru pracownika – domyślny pracownik dla stacji.

Jak zwykle – ze szczegółami zapoznasz się z dokumentacji użytkownika: Plan na stację roboczą i pracownika

Jeśli jesteś zainteresowany uruchomieniem opisanych wyżej funkcjonalności w swoim qcadoo, a nie wiesz od czego zacząć, pamiętaj, że zawsze możesz się do nas zwrócić o pomoc. Pamiętaj też, że Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna – zatem jeśli chcesz się z nami podzielić wrażeniami z ich użytkowania, nie wahaj się, tylko napisz do nas.

Życzymy przyjemnej pracy! Wam i sobie. Bo nie spoczywamy na laurach i szykujemy nowe funkcjonalności. Już niebawem zupełnie nowa odsłona dashboardu i możliwość analizy OEE.