Produkcja ciągła w qcadoo MES

Zgodnie z obietnicą rozpoczynam cykl postów o funkcjonalnościach, które są dostępne będą w qcadoo MES wersja 1.2.0. Premiera już w styczniu.

Co łączy przemysł petrochemiczny, producentów papieru i wytwórców wafelków ryżowych? Metoda produkcji oparta na nieustającym, ciągłym przepływie materiałów przez kolejne etapy obróbki aż do uzyskania produktu końcowego. Bez przerw i przestojów.

Jakie zalety takiej metody wyróżniają specjaliści?

Przede wszystkim są to:

  • przyjazne warunki do zautomatyzowania procesu,
  • duża szansa na otrzymanie identycznych produktów,
  • możliwość pełnego zagospodarowania zasobów przedsiębiorstwa (produkcja wolna od przerw czy przestojów).

Metoda ta ma również kilka newralgicznych sytuacji, wymagających szczególnej uwagi.

Zagrożeniem dla płynności produkcji w tym modelu jest awaria maszyny bądź niedyspozycja pracowników, które mogą skutkować w ostateczności wstrzymaniem pracy całej linii produkcyjnej. Drugim często wymienianym czynnikiem jest niestabilny jakościowo surowiec. Jego ciągle zmieniające się właściwości, jak gęstość, jakość, rozmiar mogą wymuszać częste przezbrojenia, co jak wiadomo zwiększa koszty produkcji. Oczywistym jest zatem, że firmy decydujące się na produkcję w procesie ciągłym inwestują w rozwój działów utrzymania ruchu.

Zadbanie o stałą dostępność zasobów przedsiębiorstwa to jedno, drugim niezbędnym elementem o który należy zadbać jest odpowiedni harmonogram zleceń. Sporym wyzwaniem dla planisty jest takie ułożenie kolejności ich realizacji, by z jednej strony zminimalizować przezbrojenia z drugiej jednak móc zaproponować konsumentom możliwie dużą ofertę produktów i by ilością wyprodukowanego towaru w danym momencie móc wycelować w zapotrzebowanie rynku.

Nasz program – qcadoo MES pomaga kierownikowi produkcji i planistom w tym zadaniu. Jest to możliwe poprzez nadanie odpowiednich parametrów do definicji w operacji. W qcadoo odbywa się to w ten sposób, że operacja, która dotąd określana była skończonymi wartościami czasu na wyprodukowanie jednostki towaru, obecnie zyskała na elastyczności.

Produkcja ciągła w qcadoo

Oznacza to, że choć każda operacja, choć ma z góry określone parametry czasu – TPZ, TJ itp., (widoczne po prawej stronie załączonego widoku), to mogą być one zmienne w zależności od ilości produkowanych towarów. Zmienna może być ilość produkowanego towaru w jednym cyklu, ale także wraz ze zmianą liczby, zmieniać się może również czas wykonania operacji. Przykładowo: mamy operację suszenia. Maksymalnie do suszarni wchodzi 100 kubików drewna, jednak gdy włożymy jedynie 50, ponieważ taka ilość została wyznaczona w zleceniu produkcyjnym. Wiadomo jednak, że mniejsza ilość drewna wysuszy się szybciej, program może proporcjonalnie do ilości zmniejszyć czas trwania tej operacji. Planiście umożliwia to obliczenie dokładnych czasów realizacji zleceń, magazyn dowiaduje się dokładnie ile surowca musi wydać, a kierownik produkcji może łatwo zarządzać zespołem wydając im spójne z planem polecenia.

Co dzięki temu można osiągnąć:

  • Nikt już nie będzie z kalkulatorem czy arkuszem kalkulacyjnym obliczał ile dokładnie czasu potrzeba na realizację zlecenia i z tego tytułu zmniejsza się ilość nieprzyjemnych i kosztownych pomyłek.
  • Nie trzeba za każdym razem do programu wprowadzać nowej technologii. Wystarczy jak zwykle – zaplanować zlecenie, podać potrzebną ilość, a program z automatu sam zatroszczy się o odpowiednie, precyzyjne obliczenia.
  • W końcu można pomyśleć o zwiększeniu produktywności, ponieważ łatwiej kontrolować realizację założonego planu i zlokalizować miejsca do poprawy.